Pokud máte Oravan doma, určitě ho nevyhazujte. Je to kus poctivého televizního nábytku.
Pokud se moderní televizory nápadně podobají zarámovaný obraz, ty starší připomínají spíše krbovou vložku.
Nejstarší přijímače byly nefalšovanými kusy nábytku. Hluboké dřevěné skříňky s prosklenou čelní stěnou, za kterou se skrýval jiný svět.
Televize v bývalém Československu začala černobílé vysílání 1. května 1953 v Praze. V témže roce vyrobili v Tesle Strašnice první televizní přijímač v Československu Tesla 4001.
Tesla Strašnice a Tesla Pardubice neměly výrobu televizorů jako hlavní výrobní program a mohli dodávat jen 100 tisíc přijímačů ročně.
Vhodné místo pro větší výrobu se našlo v polovině 50. let v Nižné, ve velké klimatizované hale, původně určené na výrobu hadic pro hasiče a lnářských výrobu.
Začala se televizní revoluce na Oravě. Nejlépe to vystihují slova šéfa vývoje a hlavního konstruktéra Tesly Orava Ladislava Duroška: „Z hladové doliny se postupně stala elektronická dolina.“
Ve svém zlatém období vyráběl národní podnik Tesla Orava až půl milionu televizorů ročně.
Produkci televizních přijímačů v Nižné nad Oravou spustily v srpnu 1958 probraným typem Tesla 4102 Mánes (úhlopříčka 35 cm), který dosud vyráběly v Tesle Strašice.
Viktor Knotek přišel koncem 50. let na Oravu z Tesly Bratislava, kde právě dokončil pohledný radiopřijímač Gavota a gramorádio Liberta.
S Janem Vikrutom tvořily ve vývojovém oddělení radiopřijímačů v Bratislavě nerozlučnou dvojici, ale Tesla Orava nabízela vývoj televizorů, které byly velkou výzvou pro konstruktéry.
Knotek jako člen mechanické konstrukce okamžitě projevil zájem o práci na vzhledu budoucích televizorů.
V roce 1959 navrhl sérii elegantních skříněk pro televizní přijímače Tesla 4110 Oravan (úhlopříčka 35 cm), Tesla 4111 Kriváň (úhlopříčka 43 cm) a Tesla 4317 Muráň (gramoskriňa s televizorem a rozhlasem po drátě).
V národním podniku Tesla Orava se o rok později spustila výroba prvního slovenského televizního přijímače vlastního vývoje Tesla 4110 Oravan.
I kabelové dálkové ovládání
Základ tvarového řešení je sice podobný s typem Mánes, ale Oravan má velmi zajímavě oddělenou část obrazovou od části ovládací.
Bakelitový pás je na některých typech vodorovný nebo ve tvaru „V“, který mu velmi slušel a účelně oddělil sklo před obrazovkou od dřevěné lakované destičky se dvěma kruhovými ovladači.

Tento nejlevnější černobílý televizní přijímač se dal koupit za 2600 Kčs. Komu se nechtělo vstávat a přepínat programy, mohl si k němu dokoupit kabelové dálkové ovládání.
Pokud máte Oravan doma, určitě ho nevyhazujte a dobře se o něj starejte. Nejen proto, že je to kus poctivého televizního nábytku, ale zejména proto, že je opravdu náš první.