Pátek, 24 března, 2023
DomůInvesticeFrancouzi odstavili polovinu jaderných elektráren. Domácnostem hrozí v zimě výpadky elektřiny

Francouzi odstavili polovinu jaderných elektráren. Domácnostem hrozí v zimě výpadky elektřiny

Jaderné reaktory odstavily v důsledku údržby a zejména odstranění problémů s korozí.

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová varovala, že při nejhorším možném scénáři by během této zimy mohlo dojít k dvouhodinovým výpadkům elektřiny v domácnostech v důsledku energetické krize, kterou zhoršila válka na Ukrajině. TASR o tom informuje na základě zprávy AP.

Problémy s korozí
Borneová to řekla pro televizní kanál TMC v úterý (30. 8.) večer před středečním mimořádným zasedáním vlády, které se zaměřilo na otázky související s energetikou a klimatem.

Premiérka pro TMC také uvedla, že k situaci částečně přispělo i plánované odstavení přibližně poloviny z 56 francouzských jaderných reaktorů v důsledku údržby a zejména odstranění problémů s korozí.

Francie spoléhá na jadernou energii více než kterákoli jiná země a přibližně 67 % elektřiny vyrábí z jádra, přičemž na plyn připadá zhruba 7 %.

Plyn omezovat nebudou
„Znamená to, že vyrábíme méně elektřiny a mohou nastat chvíle, kdy bude velmi chladno, že můžeme mít problém s dodávkou elektřiny,“ řekla Borneová, podle které by v takovém případě mohlo dojít k zastavení dodávek do jednotlivých čtvrtí na základě rotace, ale ne na více než dvě hodiny.

Borneová však ujistila Francouze, že plyn se pro francouzské domácnosti omezovat nebude, protože ho lidé používají většinou k vytápění.

Plyn by se mohl potenciálně přidělovat firmám, které jsou jeho největšími spotřebiteli, řekla.

Špatné okolnosti
Premiérka vysvětlila, že takové rozhodnutí by bylo vyvoláno kombinací špatných okolností včetně zastavení dodávek komodity z Ruska, omezení dovozu zkapalněného zemního plynu a velmi studené zimy.

Ruská státem kontrolovaná energetická společnost Gazprom tento týden oznámila, že od čtvrtka (1. 9.) pozastaví veškeré dodávky plynu francouzské společnosti Engie pro finanční spor. Engie uvedla, že již zajistila dostatek plynu ke splnění svých závazků vůči zákazníkům.

Francouzská ministryně pro energetickou transformaci Agnes Pannier-Runacherová v úterý informovala, že strategické zásobníky jsou naplněny na 90 %. Francie v červnu zavedla také plán „energetické střízlivosti“, jehož cílem je do roku 2024 snížit spotřebu energie o 10 %.

Gazprom navíc ve středu zastavil dočasně transport plynu do Evropy přes plynovod Nord Stream 1 na tři dny s odůvodněním, že jde o běžnou údržbu na kompresorové stanici.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články