Pátek, 24 března, 2023
DomůFinanceNejistota na trzích. Zemní plyn v Evropě zlevnil téměř o deset procent

Nejistota na trzích. Zemní plyn v Evropě zlevnil téměř o deset procent

Trh, na kterém je nízká likvidita, jen spekuluje o tom, jak může EU intervenovat, aby snížila ceny pro spotřebitele.

Ceny zemního plynu v Evropě ve středu klesly až o 9,6%. Na trhu, který zůstává volatilní, panuje velká nejistota a obchodované objemy jsou jen malé. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Bloomberg.

Levnější plyn, levnější elektřina
Referenční říjnový kontrakt na plyn se na burze v Amsterdamu ve 13:28 SELČ prodával se ztrátou 7 % po 246,85 eura za megawatthodinu (MWh). Evropské ceny plynu tento týden klesají poté, co minulý týden dosáhly rekordní úrovně.

Ve středu také klesly evropské ceny elektřiny. Trh, na kterém je nízká likvidita, jen spekuluje o tom, jak může EU intervenovat, aby snížila ceny pro spotřebitele. Cena příští německé elektřiny ve středu padla o 4,9 %.

Evropská unie (EU) o dva měsíce dříve splnila svůj cíl naplnit zásobníky plynu na 80 %. Evropské zásobníky byly ve středu podle údajů jejich provozovatelů naplněny na 80,1 %.

Na druhé straně se v noci na středu zastavily dodávky ruského plynu přes plynovod Nord Stream 1 do Německa. Ruský koncern Gazprom před necelými dvěma týdny ohlásil, že od středy do pátku (2. 9.) pro opravu turbíny zcela odstaví klíčový plynovod Nord Stream 1. Dodávky by se měly opět obnovit v sobotu (3. 9.) ráno. Německo předpokládá, že dodávky přes plynovod, který je i tak již několik týdnů využíván jen na 20 % maximální kapacity, se ve stanoveném termínu neobnoví.

Navíc Gazprom oznámil, že zastaví dodávky plynu do Francie pro spor s firmou Engie týkající se plateb. Francouzští představitelé označili důvod ruského koncernu za obyčejné výmluvy.

Německo i Francie tvrdí, že jsou aktuálně mnohem lépe připraveny na výpadky ruských dodávek energií. Obě země totiž přijaly opatření ke snížení závislost na Rusku, které ztratilo důvěryhodnost jako dodavatel energií.

Plyn jako zbraň ve válce
„Jak jsme očekávali, Rusko používá plyn jako zbraň ve válce,“ uvedla francouzská ministryně energetiky Agnès Pannier-Runacherová. „Francie se na tento scénář připravovala od jara. Zásobníky plynu by měly být maximálně naplněny do dvou týdnů.“

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články