Několik velkých slovenských bank se vyjadřuje opatrně k plánům měnit úrokové sazby z hypotečních úvěrů, ať už nahoru nebo dolů, jak je nedávno změnila UniCredit Bank. Slovenská spořitelna ani VÚB úroky v tuto chvíli měnit neplánují a další banky, které se pro TASR k věci vyjádřily, nechtějí své plány zveřejnit.
\“Přistupujeme k nastavení sazeb pro klienty zodpovědně s výhledem na delší období, proto prozatím nevidíme potřebu měnit úroky na hypotékách,\“ reagovala mluvčí České spořitelny Marta Cesnaková. Tato banka poskytuje nejvíce hypoték na Slovensku.
Někteří se nevyjádřili
Několik bank nechtějí o plánovaných krocích informovat z obchodních, respektive konkurenčních důvodů. Sledují však dění na trhu a podle toho se budou rozhodovat.
„Na úrokové sazby hypoték mají aktuálně největší vliv sazby na mezibankovním trhu, které se pod vlivem současné ekonomické a politické situace stále poměrně dynamicky vyvíjejí. V úvahu je však třeba brát i výnosy slovenských státních dluhopisů, které jsou pro banky alternativní investiční příležitostí. V neposlední řadě se však jedná o obchodní rozhodnutí banky a v tomto okamžiku je z našeho pohledu předčasné mluvit o tom, jak se budou měnit úrokové sazby hypoték,“ uvedla PR manažerka Tatra banky Nadežda Palušová.
Ani ČSOB Banka nekomentovala možné změny úroků z úvěrů na bydlení. \“To, zda a jak se změní úrokové sazby, banka z důvodu antitrust a silného konkurenčního prostředí nikdy nekomentuje předem,\“ vyjádřila se mluvčí Anna Jamborová.
Při jejich nastavování podle ní zohledňují několik faktorů, které se v konečném důsledku promítají do výsledné úrokové sazby pro klienta. „Banka si v tomto případě musí zdravě vyhodnotit aktuální ekonomickou situaci a její další vyhlídky, dostupnost a cenu finančních prostředků na trhu a podobně. Úrokové sazby na úvěry na bydlení jsme měnili naposledy v závěru června 2022,“ dodala.
VÚB v brzké době podle jejího vyjádření neplánuje měnit hypoteční úroky. \“Momentálně nemáme informace o případném dalším zvyšování úrokových sazeb,\“ uvedl PR manažer banky Dominik Miša.
Analytik banky Michal Lehuta přiblížil okolnosti, které ovlivňují také hypoteční trh. „Evropská centrální banka (ECB) svým 50-bodovým zvýšením potvrdila, že je připravena zvedat sazby tak, jak je pro snížení vysoké inflace k jejímu dvouprocentnímu cíli zapotřebí. Cíl tohoto zvedání stále očekáváme v příštím roce kolem 2 %, což je odhadovaná neutrální úroveň pro eurozónu, což by znamenalo výnosy desetiletých slovenských dluhopisů možná kolem 2,5 %, a proto by slovenské hypotéky mohly nakonec stát v průměru kolem 3,5 %, vyčíslil.
Dodal, že aktuálně se dluhopisové trhy dříve uklidnily, slovenský desetiletý výnos dosahuje 2,22%. „Rekord byl 21. června na úrovni 2,77 %. Podobně u pětiletých eurových swapů, dnes 2,05 %, vrchol začátkem května 2,49 %.“