Středa, 13 prosince, 2023
DomůRady a TipyPod úbočím Choče: Jak si aktivně odpočinout na hranici Oravy a Liptova?

Pod úbočím Choče: Jak si aktivně odpočinout na hranici Oravy a Liptova?

Velký Choč, který má tvar nepravidelné pyramidy, je na Slovensku svým způsobem unikátem. Považuje se totiž za nejkrásnější výhledový vrch v naší krajině. Se svou výškou 1607 metrů láká turisty v létě i v zimě.

Uzávěra pro něj neplatí, takže když si troufáte, vystoupit na něj můžete i po sněhové pokrývce. Připravit je třeba na o něco vyšší náročnost, protože zde návštěvníky čeká téměř kilometrové převýšení.

Na jeho vrcholu však čeká odměna v podobě nekonečného výhledu na okolí ve 360 ​​stupních.

Dovidíte na všechno, proto právě z něj si můžete naplánovat, které turisticky oblíbené cíle v regionu postupně navštívíte.

V zimě sice odpočívá a turisty si blízko k „tělu“ nepouští, ale pohled na něj je uspokojující iz větší dálky. Likavský hrad, který stojí nad obcí Likavka nedaleko Ružomberka, před rokem 1341 vybudoval zvolenský župan Donč jako královský strážní hrad.

Jeho architektura odráží období pozdní gotiky a renesance a svým palácovým komplexem se řadí mezi nejvyšší stavby svého druhu na Slovensku.

Hrad si můžete během sezóny prohlédnout sami, ale vyžádat si možná i lektorský výklad. Návštěvníkům se hrad otevírá od 1. května, patří pod správu Liptovského muzea.

Jako téměř ke každé historické památce, ik tomuto hradu se váže pověst, podle které má být v jeho areálu skryt poklad.

Ten má však hlídat duch královského sluhu, který poklad zakopával a jeho pán ho zavraždil.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst pod Chočem jsou Lázně Lúčky. Poslouží k načerpání nových sil i zlepšení zdravotního stavu. Patří mezi nejstarší slovenské lázně a stále se jim daří zachovat si popularitu i díky přírodě, ve které jsou ponořené.

Díky svému složení je léčivá minerální voda v Lúčkách vhodná zejména pro gynekologické problémy, osteoporózu a onemocnění pohybového aparátu. Dvě sklenice této vody obsahují tolik vápníku jako sklenici mléka.

V Lúčkách jsou k dispozici dva pitné prameny – jedna v interiéru lázní a druhá v jejich areálu, které slouží k pitné kúře i příjemnému osvěžení. Najdete zde také wellness park a saunový svět.

Ten je rozšířen o nový vnější vitální svět, ve kterém přibyli jacuzzi pod širým nebem, ochlazovací bazén a nová finská sauna.

Úlevu zde najdou pacienti s onkologickými problémy, nemocemi trávicího ústrojí, poruchami látkové výměny, nervovými onemocněními, nemocemi pohybového ústrojí či ti, kteří trpí nemocemi z povolání.

Léčivá voda prospívá tělu díky svému složení, ve kterém naleznete vápník, prvky manganu, mědi, zinku, selenu či sodíku a stopové prvky, které napomáhají léčbě pooperačních stavů a ​​zvyšují celkovou imunitu.

V rámci toulek po okolí můžete navštívit kouzelný Lúčanský vodopád, který patří mezi pět významných slovenských vodopádů, vyhlášených za národní přírodní památku.

V areálu lázní se nebudou nudit ani lidé, kteří mají rádi skutečně aktivní odpočinek. Nachází se zde i Sportpark Lúčky, jehož součástí jsou tenisové kurty a bowling.

Aktivní zima
V zimě můžete pobyt v lázních zkombinovat is lyžovačkou díky speciálním nabídkám Ski wellness pobytů.

Přes den si tak užijete lyžování v okolních lyžařských střediscích se slevou, večer si zase zpříjemníte procedurami v lázních a pobytem v termální léčivé vodě.

Nejdostupnější lyžařská střediska u Lúček jsou Ski Park Ružomberok, středisko Žiarce, Opaliště nebo Podbreziny. Ski Park Ružomberok je rozdělen do dvou lokalit: Hrabovo a Malinô Brdo.

Na vrchol vás vyveze moderní kabinová lanovka a celý den tak můžete brázdit 12 kilometrů sjezdových tratí.

Nachází se zde také nejdelší uměle zasněžovaná sjezdovka na Slovensku, která měří 3900 metrů a překonává výškový rozdíl 698 metrů.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články