Posouvá se hranice, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení.
Při výkonu exekucí se bude více zohledňovat výše mzdy a růst životních nákladů.
Vyplývá to z nařízení vlády SR o rozsahu srážek ze mzdy při výkonu rozhodnutí, které ve středu schválila vláda.
Cílem je i uspokojení pohledávek, které by jinak byly nevymahatelné z důvodu, že povinný nemá majetek a nemá motivaci se zaměstnat.
Vyšší hranice mzdy pro srážky bez omezení
V případě nepřednostních pohledávek se zvyšuje základní nepostižitelná částka z měsíční mzdy ze 100 na 140 procent životního minima na zletilou fyzickou osobu. Zvyšuje se i limit na srážky ze mzdy ve vztahu k vyživovaným osobám.
Resort spravedlnosti, který je předkladatelem schváleného návrhu, ještě dříve upozornil, že dosavadní právní úprava nezohledňuje výši mzdy povinného tak, aby základní částka proporcionálně rostla s ohledem na výši jeho mzdy.
Posouvá se proto hranice, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení. V současnosti je hranice stanovena přibližně na 327 eur na zletilou osobu.
Nově se bude tato srážka bez omezení realizovat až nad částku, která je v současnosti na úrovni téměř 916 eur.
Ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak (Jsme rodina) v této souvislosti řekl, že od dubna 2017 na Slovensku evidovali milion exekucí.
\“Z toho nám zbylo přibližně 800 000 starých exekucí a dnes máme přibližně 300 000 nových exekucí,\“ dodal.
Dlužníkům zůstane více zdrojů na život
Podle ministryně spravedlnosti Marie Kolíkové (nom. SaS) bylo v tomto případě důležité najít správnou rovnováhu mezi ochranou práv nejslabších a splněním oprávněných závazků věřitelů.
Finanční čistka, která bude muset být dlužníkem ponechána, podle ní naroste ze 100 procentního životního minima na 140 procent. Toto podle ní může zvýšit motivaci dlužníků zaměstnat se a plnit si závazky.
„Zvláště ty závazky, jako jsou daně, výživné, náhrada škody na zdraví, zvláště náhrada škody na zdraví, která byla způsobena trestnými činy, to vše jsou takzvané přednostní pohledávky a tento volnější režim se jich nijak nedotkne,“ zdůraznila ministryně.
Snížení pomůže statisícům lidí, tvrdí Kollár
Vládou schválené snížení exekučních srážek z příjmů dlužníků pomůže v situaci, kdy narůstají životní náklady statisícům lidí. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda parlamentu Boris Kollár (Jsme rodina).
„Jedná se o srážky exekutorů, kteří už nebudou moci v tak velké výši exekuovat tyto finanční zdroje,“ řekl Kollár.
V případě matky dvou dětí, která má čistý příjem 700 eur měsíčně podle Kollára vzhledem ke schváleným změnám dojde ke snížení exekuční srážky o jednu polovinu. V případě, že by měla čistý příjem 500 eur, snížení srážky bude činit až tři čtvrtiny.
Podpora legálního zaměstnávání
Změna má motivovat povinné zařadit se na trh práce a uspokojit pohledávky.
Předpokládá se, že navrhovaná právní úprava umožní „nepracujícím“ povinným zaměstnat se legálně s legálním příjmem bez obavy, že dosažený příjem bude neúměrně snížen v důsledku realizované exekuce.
Nařízení začne platit od 1. ledna 2022, aby i vzhledem k důsledkům dopadů pandemie onemocnění COVID-19 bylo aplikováno co nejdříve.
Prodraží se splácení dluhu?
Úprava exekučních srážek bude pro dlužníky znamenat předražení jejich dluhu, protože ho budou splácet déle a spolu s úroky nakonec zaplatí více. Upozorňuje na to Slovenská komora exekutorů (SKE) v reakci na vládou schválené nařízení o rozsahu srážek ze mzdy při výkonu rozhodnutí.
„Pokud své dluhy pro nová pravidla nezaplatí, bude je v mnoha případech muset uhradit stát, který je zároveň největším věřitelem na Slovensku,“ uvedl prezident SKE Miroslav Paller.
Tvrdí, že posun rovnováhy v exekuční legislativě se negativně dotkne věřitelů, mezi nimiž jsou zastoupeny i sociálně nejslabší skupiny obyvatelstva.
„Obrovská část věřitelů se díky dalšímu opatření vlády ve prospěch dlužníků dostane ke svým penězům později, případně je za dlužníky v některých případech bude muset uhradit stát,“ dodal Paller.
Komora podotkla, že oproti právům statisíců dlužníků stojí stejná práva statisíců věřitelů. Upozorňuje, že schválené změny se týkají i přednostních pohledávek.
„Dlužníkovi při přednostní pohledávce sice na jeho vlastní nezbytné potřeby zůstane jen 100 procent životního minima, na rozdíl od 140 procent dlužníka u nepřednostních pohledávek, ale úplně stejně se ho bude týkat posun hranice, od které jdou všechny peníze už jen na splácení dluhu. Dnes je tato hranice ve výši 150 procent životního minima, nově to bude 420 procent životního minima,“ upozornila komora.
Tvrdí, že vláda neumí odůvodnit své očekávání, že úprava exekučních srážek povede k vyšší zaměstnanosti lidí za vyšší plat. „Zodpovědná vláda musí dokázat občanům říci, že každý dluh jednou musí být splacen a že splnit své závazky je povinností každého občana,“ podotkla SKE.
Od ledna 2022 se bude při výkonu exekucí více zohledňovat výše mzdy a růst životních nákladů. Změny se týkají zejména nepřednostních pohledávek. Vyplývá to z nařízení, které ve středu schválila vláda.
Omezování práv věřitelů, tvrdí ASINS
Asociace slovenských inkasních společností (ASINS) ve svém stanovisku v této souvislosti uvádí, že schválená změna narušuje základní zákonné principy rovnosti stran a práva na spravedlivý proces.
\“Toto opětovně omezuje základní práva věřitelů, čímž se zhoršuje jejich právní postavení,\“ konstatoval prezident ASINS Martin Musil.
Praxe v oblasti správy pohledávek na Slovensku podle asociace ukazuje, že nová právní úprava značným způsobem zvýší počet nesplácených pohledávek a zároveň způsobí nárůst počtu exekucí, které budou zastaveny ve smyslu zákona o ukončení některých exekučních řízení.
„Špatná vymahatelnost pohledávek má vždy za následek zvýšení rizika pro finanční instituce, firmy, ale i pro běžné lidi. Zvýšené riziko se přetaví do zvýšených úroků a zhoršených podmínek pro získání dostupných úvěrů resp. zvýšení cen,“ upozornil viceprezident ASINS Pavol Jakubov.
Dodal, že na Slovensku zákonodárci neustále prosazují ideu dlužníka jako oběti a neplatícího dlužníka jako jistý standard, což je v ostatních zemích nemyslitelné.